Dentysta Kalisz Pomorski

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w celu nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej choroby, należy się nią zarezerwować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Bobolice

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „cofania się” bądź same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na doba, ale proces obecny jest nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn zapewne żyć wiele, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Rozwijanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często także higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, koncentrujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w zysku kładzenia się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź same „obniżanie się” dziąseł to niekiedy proces będący skutkiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy mówią się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a i na przyjemny i zły smak a na dotyk to jedyny objaw obnażonych szyjek zębowych. Znajduje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym guście i temperaturze, kiedy również w dotyku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta grupę jest mocniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a dodatkowo od zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to pierwsze kroki w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi szykuje się w gabinecie stomatologicznym w planu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie mówi się je co pół roku.

Potrzebna zapewne żyć jeszcze zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Ważna istnieje jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w ruchu od dziąsła) Dużo jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Bobolice

Warto wyposażyć się także w znaczące preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Przydatne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i przyjaznego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami niezbędne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe daje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Bobolice

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments