ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Poradnik Klienta

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dziś jedna spośród najczęstszych czynności, które można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać informacje do przelewu. Co spowodować w takiej formy?

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na zły rachunek, wbrew pozorom, nigdy nie istnieje takie proste. Numer rachunku jest bowiem produkowany w oparciu o algorytm, który w dużym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej czy wyższej). Istotniejsze wiedze na aktualny element można wyszukać w niniejszym produkcie.

W jasnej większości przypadków wyrazi się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często teraz na obecnym etapie można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w jakiej zaplanowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że jednym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tego pewno żyć mało:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale do niewłaściwej role.
W zależności z konkretnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne środki.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najniższy także w teorii najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja zapewnij nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w cenie kontrolnej. Nie będziemy wówczas być okazje potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy jednak nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, może się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z znajomego konta. Nie należy jeszcze panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to może zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom sposobów można jednak trochę poczekać – w nauki powinno to spotkać do indywidualnego dnia roboczego (jak wszystek kolejny przelew), w realizacji czas ten może przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym sezonie kwota przelewu nie wróciła na lokalne konto (oraz jesteśmy efektywni, że tematem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Z momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, i w kontrakcie spośród obecnym zaś my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo także do przypadku wspomnianego wyżej. Problem w obecnym, że nieaktywny rachunek jest „dobry” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a dlatego nie wykaże się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które myślą, że polskie mózgi mogą trafić do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do robienia z formą analogiczną do powyższej. Może taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i materiały w toku paru dni wrócą na lokalne konto. Skoro naprawdę się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może również się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki system, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas drogo kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej spraw (i co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, gdyby będziemy potrzebowaliby wykonać przelew zwrotny). W wyniku z konta może nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której że szybko nie odzyskamy.

Czynniki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, iż nie będziemy w kształcie rozwiązać takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest przeprowadzanie dyspozycji klienta, jeśli to podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie łatwą i zrobi ją razem z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki wypadek i poprosić pracownika banku o współpraca w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba jednak być wiedza, że bank będzie tworzył prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą rzeczą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, i w smaku jest obowiązkowy, zły jest więc automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim wypadku zrobić?

Często sprowadza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są razem z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i znieść je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To winien stanowić znany pierwszy etap. Naturalnie trzeba sprawić go jako łatwo. Gdy nie mamy okazje samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Gdy nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać anulowany przez pracownika.

Gdy natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, pozostaje nam kontakt z bankiem w celu uruchomienia odpowiednich procedur. Po zdobyciu w mieszkanie nowelizacji ustawy o pomocach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do udzielenia nam usługi i rozpoczęcia określonych zajęć w bliskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową podstawą jest: zawsze stykamy się z pracownikami w naszym banku, nie w banku odbiorcy. To narodowy bank ma wszelkie informacje dotyczące danego przelewu i zatem on w bliskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych rad bank będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż uznaje on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien spotkać w tytule 30 dni roboczych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, i tylko potem bank przeleje je na lokalne konto. Razem z drugą ustawą klient nie poniesie żadnych wkładów w przypadku zwrotu pieniędzy, jednak nasz bank może nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można wyszukać w tabeli cen i prowizji banku, do jakiego stawiamy się o pomoc.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w wskazanym terminie? W owej formie bank zostanie zrezygnowany z tajemnicy bankowej a będzie mógł nam ujawnić dane tej kobiety. To i da nam odzyskanie swojej zalecie na linii sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi materiałami jest bowiem używane jak przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej przyczyn warto i uważać na wycieczce, że a my możemy zyskać taki przelew niespodziankę. W takim wypadku dużo nie mieć tymi materiałami – prędzej czy później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy potrzebowaliby uczynić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments