Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla wiekowym

Poradnik Klienta

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla seniorów. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych i możliwość czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w projekcie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla seniorów

– W kontakcie z planowanym wprowadzeniem drugiego etapu znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt prawa w ostatniej myśli.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w kontakcie z działaniem stanu epidemii.

Stawia ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w projektu zakrywania ust i nosa, a też wprowadza nowości w zasięgu przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu oraz mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W prawie wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania wprowadzone w prawie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W projekcie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły być oferowane pod warunkiem, że zachowane będą inne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja szykuje się również przywrócenie energie w celach handlowych o wielkości sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która stanowiła zrobiona na bazie dotychczasowego rozporządzenia, ale przy założeniu, że zmniejszono grupę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na jakiej stanowi realizowana sprzedaż lub świadczone są usługi. Nadal – do usunięcia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub robienia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja szykuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem wytwarzającym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w kwestii konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w kontakcie z wykonywaniem pracy zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce czy w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających umiejętność w Polsce czy w państwie sąsiadującym. Z koncentracje na sytuację epidemiczną nie traktuje toż ról wykonujących zawód medyczny a osób prowadzących pracy zawodowe, służbowe lub zarobkowe w wartościach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wejścia w utrzymanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w projektu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób będących w kulcie religijnym. W punktach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie mogło startować w obecnym jednym czasie pięć osób, oprócz osób będących w sprawowaniu tego kultu.

Na miary rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie uzyskiwanie z rowerów miejskich.

Projekt daje też zmiany, jeżeli szuka o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments